Albumy Polska – część 5/2016

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2016 i nadchodzi czas podsumowań muzycznych. Już w styczniu będzie kilka moich zestawień za 2016. Do tego czasu jeszcze sporo postów pojawi się na moim blogu, w tym i kolejne informacje o polskich płytach 😉 Oto kolejna dawka jakże wielobarwna 🙂

 

 

01-szymon_chodynieckiSzymon Chodyniecki – „Przeciwności” (Sony Music)

Z przepastnego i wciąż rosnącego zbioru szkiców Szymon wyselekcjonował kilkanaście najlepszych, które złożyły się na jego nadchodzący, debiutancki, autorski album. Prace nad materiałem trwały wiele miesięcy w różnych studiach – zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. W międzyczasie Chodyniecki zaprezentował słuchaczom swoje nowe oblicze dzięki przebojowym singlom. Chociaż każdy ukazywał go w innej odsłonie, to wszystkie mogą się pochwalić milionowymi wyświetleniami na YouTube. Emocjonalny pop „Sam na sam” to jego największy, „platynowy” hit. A obok nich – nowoczesny, pełen werwy „Drogowskaz”, optymistyczno-taneczny „Z całych sił” i kameralno-liryczna impresja „Cicho”. Pod względem przebojowości album Chodynieckiego to prawdziwe kłopoty bogactwa. Są tu potencjalne szlagiery w stylu r&b („Pokaż mi”), akustyczne ballady („Chcę być”) czy ostrzejsze numery („Kod na sen”).

 
źródło: Sony Music

02-sexy-suicideSexy Suicide – „Intruder” (Fonografika)

Album „Intruder” to długo oczekiwany debiut synth-popowego duetu Sexy Suicide.

Ich muzyka jest mocno osadzona w stylistyce lat 80tych.Łączy w sobie ducha dekady klasycznego, zimno falowego electro, alternatywne industrialne brzmienia, z taneczną nowo romantyczną melancholią. Zespół tworzy charyzmatyczna i piękna Marika Tomczyk (wokal, teksty, linie, chórki) i mroczny, tajemniczy mistrz drugiego planu – Bartłomiej „Poldek” Salamon (muzyka, syntezatory, sampling, programowanie). Są oryginalni i bardzo zdeterminowani, aby muzyka electro wyszła poza ramy zamkniętych imprez i mrocznych klubów.

 

źródło: Fonografika

03-feelFeel – „The Best” (Warner Music)

Wyjątkowa płyta zespołu Feel wydana w ramach obchodów X-lecia istnienia grupy już w sprzedaży, dostępna jest w sklepach w całym kraju oraz w serwisach digitalnych. Po raz pierwszy na jednym krążku usłyszeć można największe przeboje tej zasłużonej dla polskiej muzyki formacji. Wszystkie utwory nagrane zostały na nowo w odświeżonych aranżacjach. Ponadto na „The Best” znaleźć można premierowe piosenki, niewydane wcześniej na żadnym albumie, w tym hit lata 2016 „Swoje szczęście znam”, który uzyskał status Złotego Singla.

 
źródło: Warner Music

04-alicja-majewskaAlicja Majewska – „Wszystko może się stać” (Sony Music)

Alicja Majewska, jeden z najpiękniejszych głosów polskiej piosenki, po dziewiętnastu latach przerwy wydaje płytę z premierowymi utworami, zatytułowaną: „Wszystko może się stać”. Dlaczego wcześniej się na to nie zdecydowała? Ma duży repertuar, więc koncertowała, śpiewała swoje przeboje, oratoria i muzykę sakralną, odnosiła wielkie sukcesy na festiwalach opolskich w koncertach wspomnieniowych. Te ostatnie sprawiły, że fani zaczęli domagać się nowych piosenek, zwłaszcza, że artystka, mimo upływu lat, jest w coraz lepszej formie wokalnej. I oto są nowe piosenki Majewskiej! To płyta, która wzrusza, bawi, a czasami wręcz skłania do zastanowienia się nad życiem. Ale nie bójmy się tego, jeśli piosenki skłaniają do myślenia, a nie ma w nich taniej dydaktyki, to wspaniale. Alicja Majewska od swego solowego debiutu – piosenką „Bywają takie dni” z tekstem Ireneusza Iredyńskiego – zawsze śpiewała „o czymś”. I od prawie zawsze współpracowała z Włodzimierzem Korczem, znakomitym pianistą, który towarzyszy jej na koncertach. I kompozytorem jej największych przebojów. Tak jest i tym razem, napisał dla niej, na tę płytę, wszystkie piosenki. Jego melodyjna i emocjonalna muzyka doskonale współgra z tekstami, które stworzyli wybitni autorzy, poeci i satyrycy, m.in. : Marek Groński, Jacek Cygan, Artur Andrus, Andrzej Sikorowski. Powstały piękne i mądre piosenki. Czy któraś z nich zostanie hitem na miarę utworu „Jeszcze się tam żagiel bieli”, który jest znakiem firmowym Alicji Majewskiej? Tego nie wiemy, ale moc jest. Moc liryczno-dramatycznej Majewskiej, mądrego słowa i pięknej muzyki Korcza.

 
źródło: Sony Music

05-sylwia-grzeszczakSylwia Grzeszczak – „Tamta dziewczyna” (Gorgo Music / Warner Music)

Od wydania albumu „Komponując siebie”, minęły trzy lata. W tym czasie Sylwa zagrała mnóstwo koncertów oraz skupiła się na nagraniu płyty. Wydawnictwo „Tamta dziewczyna” to trzeci solowy album Sylwii Grzeszczak. 12 piosenek, wśród których znajduje się tytułowa „Tamta dziewczyna” oraz najnowszy singiel – „Bezdroża”, wykonany wspólnie z Mateuszem Ziółko – piosenka wyjątkowa, gdyż powstała jak Sylwia miała 15 lat. Trasa koncertowa Sylwii potrwa do grudnia. Artystka na koncertach wykonuje największe przeboje oraz piosenki z nowej płyty. Publiczność jest Sylwii wierna od lat – koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Sylwia Grzeszczak wokalistka, kompozytor, autorka tekstów… jednym słowem człowiek orkiestra… szerszej publiczności dała się poznać poprzez współprace z Liberem i niezwykły duet – połączenie młodzieńczej siły i doświadczenia, pięknego śpiewu i gry na fortepianie z elektryzującym rapem, który kolejny rok z rzędu podbija serca fanów w całej Polsce.

 
źródło: Gorgo Music / Warner Music

06-olga_szomanskaOlga Szomańska – „W duetach” (MTJ)

Minęło już jedenaście lat od czasu, kiedy cała Polska śpiewała i klaskała „Niech mówią, że to nie jest miłość” – wielki przebój Piotra Rubika i Zbigniewa Książka zaśpiewany przez Olgę w duecie z Przemysławem Brannym. Piosenka zdobyła wówczas wszystkie najważniejsze polskie nagrody muzyczne: Super Jedynkę KFPP w Opolu, I nagrodę „Top Trendy Festiwal” w Sopocie oraz tytuł „Przeboju Lata z Jedynką”, a koncertowa płyta z oratorium „Tu Es Petrus” w krótkim czasie pokryła się podwójną platyną. Album „w Duetach” to przekrojowa płyta Olgi zawierająca dwanaście wyjątkowych duetów wokalnych, nagranych na przestrzeni tych lat m.in. z Januszem Radkiem, Krzysztofem Kiljańskim, Maciejem Silskim, Michałem Rudasiem do niezwykle różnych projektów muzycznych. Od ścieżki dźwiękowej filmu „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, przez widowisko „Krzyżacy rock-opera”, aż do spektaklu „Oku-la-la-ry” oraz mszę gospelową „Missa Gospel’s op.2”.

Na płycie znalazło się również premierowe nagranie z Mateuszem Ziółko oraz utwór singlowy „Przecież wszystko mamy”, nagrany razem z Maciejem Miecznikowskim, zapowiadający ich autorską płytę „To jednak miłość”, której premiera zaplanowana jest na wiosnę 2017 roku.

Olga Szomańska to wokalistka, aktorka, laureatka Super Jedynki KFPP w Opolu oraz I nagrody Sopot TOP Trendy Festiwal za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu Es Petrus”). Ma na swoim koncie liczne role w spektaklach dramatycznych i musicalach m.in. „Kwiaty we włosach”, „Krzyżacy rock-opera”, „Legalna blondynka”, „Zakonnica w przebraniu”. Znana szerszej publiczności jako Marzenka z serialu „M jak Miłość”. Finalistka VI edycji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

 
źródło: MTJ

07-limboski_w-trawieLimboski – „W trawie. I inne jeszcze młode” (Sony Music)

W czasach perfekcyjnie sformatowanej i nienagannie wyprodukowanej muzyki rozrywkowej niewielu wykonawców ma do zaoferowania coś swojego – oryginalny pomysł na wypowiedź autorską. Dlatego na wagę złota są postaci, które podążają swoją ścieżką i nie boją się artystycznego ryzyka. Jedną z nich jest właśnie Limboski, aktywny na naszej alternatywnej scenie od kilku lat, a teraz wypływający na szerokie wody rynku fonograficznego. O sobie mówi, że w młodości planował zostać pisarzem, a książki inspirowały go bardziej od piosenek. Jednak po przygodzie z teatrologią podjął studia jazzowe, a ostatecznie postanowił wyrażać się poprzez medium dźwiękowe. Tym niemniej błyskotliwa warstwa literacka pozostała wielkim atutem jego twórczości – zarówno w polskojęzycznej, jak i anglojęzycznej odsłonie. Naprawdę nazywa się Michał Augustyniak i twierdzi, że jest obieżyświatem. Łatkę urzędowego tułacza polskiej muzyki niezależnej zapewniły mu nieustanne podróże – przesiadywał w Egipcie, w Berlinie, w Lizbonie oraz w Indiach, gdzie podjął naukę gry na niezwykle trudnym do opanowania instrumencie, jakim jest starodawny sitar. A jednak zawsze wracał do Krakowa, co jakoś pasuje do jego niepokornej duszy barda. Limboski najlepiej odnajduje się właśnie w konwencji śpiewaka z gitarą – wyrasta z amerykańskich źródeł piosenki rockowej. Jako miłośnik analogowego sposobu nagrywania doskonale zgłębił korzenie bluesa i folku, a obecnie rozwija te inspiracje poszukiwaniu własnego stylu. Płyta Limboskiego zawiera esencję jego dotychczasowej twórczości po polsku oraz kilka nowych utworów. Podstawą jest dziesięć charakterystycznych pieśni wybranych z dotychczasowej dyskografii Michała, która składa się z sześciu solowych albumów. Jednak wielką atrakcją materiału są utwory, których próżno szukać na poprzednich wydawnictwach. Chwytliwe „Wesołe rozmowy z otchłanią”, prowokacyjne „Ja nie boję się śmierci” ubarwione uroczym cytatem z „Dark Side of the Moon” Pink Floyd i bujające w rytmie reggae pełne nadziei motto „Nie poddawaj się” to perełki w dorobku Limboskiego. Fani znajdą tu także znane z emisji w radiowej Trójce, nigdy wcześniej niepublikowane nagrania „Świat to kwiat” i „W trawie”. Kto śledzi charyzmatyczne głosy na rodzimej scenie, powinien uważnie się wsłuchać.

 
źródło: Sony Music

08-pawel-rosakPaweł Rosak – „Who knows” (MJM Music PL)

„Who Knows” Pawła Rosaka to album z klasą. Elegancki, zrealizowany z niespotykaną atencją dla szczegółu, a przy tym bezpretensjonalny i zmysłowy. Tu brzmienia vintage przeplatają się z nowoczesnością. Album jest kwintesencją bogatego życia jego twórcy; jego kulturowych, duchowych i muzycznych doświadczeń oraz fascynacji. To wielowymiarowa podróż w świat muzyki bez geograficznych granic. Paweł Rosak, wokalista, kompozytor, autor tekstów, muzyk a zarazem producent w jednej osobie, tworzył m.in. u boku takich znakomitości jak: szkocki mistrz Gerry Rafferty, gwiazda soulu i mentor artysty Ben.E.King, czy legenda bossanovy i jazzu – Oscar Castro Neves. W wyniku tej współpracy powstał jego własny język muzyczny będący mariażem smooth jazzu, bossanovy oraz muzyki świata okraszonej smaczkami soulu, flamenco i popu. Album nagrany w kilku krajach składa się wyłącznie z autorskich tekstów, kompozycji oraz aranżacji, a wokaliście towarzyszy imponująca plejada gwiazd a wśród nich: pochodzący z Brazylii, wyżej wymieniony, Oscar Castro Neves; wirtuoz saksofonu z Kalifornii – Gary Meek, ceniona na całym świecie polska wokalistka jazzowa – Anna Maria Jopek; brytyjski mistrz gitary – Hugh Burns, czy urodzony na Kubie, parokrotny zdobywca nagrody Grammy, trębacz i multiinstrumentalista – Lulo Perez.

 
źródło: MJM Music PL

09-krzysztof-zalewskiKrzysztof Zalewski – „Złoto” (Kayax Prod.)

„Złoto” jest na pewno najbardziej osobistą, a zarazem najbardziej przystępną i przebojową płytą Krzysztofa Zalewskiego. To taki materiał, który skupia w sobie wszystkie jego dotychczasowe doświadczenia, jako wokalisty, multiinstrumentalisty, kompozytora i tekściarza. Taki album, na który czekali wszyscy fani jego talentu.

 
źródło: Kayax Prod.

10-riversideRiverside – „Eye Of The Soundscape” (Mystic Prod.)

Nowy album Riverside, pierwszy instrumentalny, będący kompilacją utworów z lat 2007-2015, oraz nowych, nagranych na początku 2016. Materiał będzie nosił tytuł „Eye Of The Soundscape”. O kulisach powstania „EOTS” mówi Mariusz Duda: „Czułem, że szósty album Riverside – ”Love, Fear and the Time Machine” będzie być może ostatnim rozdziałem pewnej historii. Że następne płyty mogą mieć już inne brzmienie, inny charakter… Nasze trzy ostatnie albumy nazwałem nieoficjalnie „trylogią tłumu”. Tytuł kolejnego zawsze zwiększał się o jedno słowo – cztery, pięć, sześć. Sześć to już wystarczająco długi tytuł, pomyślałem, taki na koniec… Przed rozpoczęciem nowego rozdania, być może „nowej trylogii”, zamarzył mi się jeszcze jeden album, taki uzupełniający. Taki pomiędzy. Taki, jaki zawsze chcieliśmy nagrać. To nie byłaby tylko nowa muzyka, ale w naszym przypadku i w takim zestawieniu byłaby to na pewno nowa jakość, bo takiej płyty jeszcze nie mieliśmy. Nazbierało nam się tego wszystkiego przez lata, zwykle pojawiało się na bonusowych dyskach. Wiem, że niektórzy słuchacze nawet do dzisiaj nie dotarli do tych dźwięków i nie zdają sobie sprawy, że Riverside praktycznie od początku istnienia eksperymentuje z ambientem i progresywną elektroniką. A to przecież część naszego muzycznego DNA. Postanowiliśmy, że zrobimy kompilację wszystkich naszych instrumentalnych i ambientowych utworów i wydamy je w tym roku jako pełnoprawne wydawnictwo. Niektóre zmiksujemy ponownie, żeby lepiej brzmiały, przede wszystkim jednak dodamy zupełnie nowe kompozycje. Zamknęliśmy się na początku roku w studiu i zaczęliśmy komponować. Pracowaliśmy z uśmiechami na twarzy i autentyczną „podjarką”, wiedząc, że tym razem nie szykuje nam się jakiś kolejny bonus czy dodatek do czegoś „większego”, tylko pełnoprawny album właśnie z taką muzyką – pełną przestrzeni, transu, melodii i dużej dawki elektroniki. Jeszcze dzień wcześniej dostałem SMS-a od Grudnia: „Naprawdę nie mogę się doczekać tej płyty, zawsze marzyłem, żeby Riverside wydało właśnie taki album”. Skończył się pewien rozdział naszej historii. Album nabiera w tej chwili zupełnie innego znaczenia. To ostatnia płyta nagrana z Grudniem. Ostatnia wspólna podróż. Nie mogło być więc innej dedykacji niż ta, która znajdzie się na tej płycie”.

Album „Eye Of The Soundscape” ukazał się 21 października i jest dostępny w wersji 2CD Mediabook i 3LP. Twórcą szaty graficznej jest współpracujący z zespołem amerykański grafik Travis Smith (Opeth, Katatonia). Warto pamiętać, że 22 lipca swoją premierę miała też nowa wersja albumu „Love, Fear and the Time Machine” – pierwsze w historii zespołu wydawnictwo 5.1 surround, które jest już dostępne na rynku.

 
źródło: Mystic Prod.

11-organekØRGANEK – „Czarna Madonna” (Mystic Prod.)

Album „Czarna Madonna”(premiera: 4.11.2016 r.) to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu p.t. „Głupi”, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX wieku ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych stylistyk jak punk czy country. W warstwie tekstowej Organek zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji ØRGANEK.

 
źródło: Mystic Prod.

12-sikorowscySikorowscy – „Okno na Planty” (Warner Music)

„Okno na Planty“ to kolejna autorska płyta Andrzeja Sikorowskiego. Lider zespołu Pod Budą od wielu lat nagrywa samodzielnie ze swoją córką Mają i tak jest w przypadku ostatniego krążka. To 14 premierowych melodyjnych piosenek utrzymanych w akustycznych gitarowych klimatach z istotnymi tekstami o naszej codzienności. To śpiewanie z puentą, morałem, przesłaniem, liryczne w przypadku „Kołysanki dla Róży“, ironiczne w „Pani Zosi“, pastiszowe i z przymrużeniem oka w „Taakiej rybie“ lub w „Idolu z brodą“. To opowieść o ulicy, rodzinie, rzeczywistości od której nie sposób umknąć. To jednocześnie ostatnie fonograficzne dokonanie artysty, któremu nigdy nie marzyła się kariera estradowych matuzalemów. Zwłaszcza, że głos Mai na tej płycie pozwala mu sądzić, iż o wokalną schedę może być spokojny. Album promuje piosenka tytułowa Okno na Planty. To osobiste spojrzenie na Kraków widziane z mieszkania autora. Andrzej Sikorowski urodził się w tym mieście podobnie jak jego ojciec, dziadek i pradziadek. Ma powody by uważać, że Planty, hejnał mariacki czy Sukiennice to prywatny kawałek świata i nieustająca inspiracja artystyczna.

 
źródło: Warner Music

13-buslavBuslav – „Buslav” (Warner Music)

Długo oczekiwany debiutancki album Buslava ujrzał światło dzienne, krążek zatytułowany po prostu ‘Buslav’. W dniu sklepowej premiery w sieci pojawiła się również live sesja zrealizowana do trzeciego singla z płyty, utworu ‘Tysiąc’. Ta jedna z dwóch polskojęzycznych piosenek na płycie już wkrótce zostanie zobrazowana teledyskiem wg. pomysłu i w reżyserii Dawida Ogrodnika. Buslav – multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Mając wieloletnie oraz międzynarodowe doświadczenie jako muzyk sesyjny (m.in. członek house-bandu Cheryl Pepsii Riley w Vilage Underground wNYC) postanowił wydać swój pierwszy album solowy. Prostota formy prowadzi tu bezpośrednio do istotyporuszanych treści. Buslav to projekt odwagi przekroczenia osobistych granic. To opowieść o emocjach, ludzkiejciekawości i doświadczeniach – ujętych w dźwięk.

 
źródło: Warner Music

14-agnieszka-chylinskaAgnieszka Chylińska – „Forever Child” (Warner Music)

Bez zapowiedzi, bez singli przed premierą krążka. Z dnia na dzień, zaskakując wszystkich słuchaczy Agnieszka Chylińska wypuszcza swój nowy album, a wraz z nim teledysk. Nowa płyta to muzyczny powrót po siedmiu latach przerwy. ‚Forever Child’ to zaskakująca i nieoczywista wypowiedź artystki, której twórczość zawsze cechowało przez Nią samą ukute hasło: ‚nigdy taka sama’. Tym razem Agnieszka Chylińska postanowiła połączyć i zintegrować ‚pod jednym dachem’ rockową siłę swojego nietuzinkowego głosu z nowoczesnym brzmieniem. Zwracając się muzycznie w stronę swoich początków artystka zaprasza nas w niezwykłą podróż.’Forever Child’ to ukłon w stronę wszystkiego co najpiękniejsze w najbardziej wyrazistych stylach muzycznych. Wyrazistych jak sama Agnieszka, która nieprzerwanie od dwudziestu lat zachwyca publiczność swoją konsekwencją w byciu ‚nigdy taką samą’.

 
źródło: Warner Music

15-ewelina-lisowskaEwelina Lisowska – „Ponad wszystko” (Universal Music)

Album Eweliny Lisowskiej jest jak mówi artystka – „najbardziej osobistym albumem w jej karierze”. Nigdy dotąd nie słyszeliśmy Eweliny tak szczerej i otwarcie mówiącej o swoich obawach, lękach i nadziejach… W jednym z utworów możemy usłyszeć akordeon Czesława Mozila, który występuje na płycie jako gość specjalny. Za produkcje płyty odpowiedzialni są: Jakub Mańkowski i Damian Ukeje. Druga płyta zawiera ostatnie single radiowe (w tym superhit Prosta Sprawa, również w remiksie) i bonusy przygotowane przez Ewelinę z myślą o swoich fanach.

 
źródło: Universal Music

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

  • Follow Radio Program on WordPress.com
  • O blogu

    „Warto Posłuchać” to audycja radiowa, gdzie mam przyjemność prezentować nowości singlowe ukazujące się w ostatnich tygodniach. To przede wszystkim. Ale to także program, w którym prezentowane i omawiane są wybrane fragmenty z nowych albumów artystów reprezentujących różne style i gatunki muzyczne.
    Nie znajdziesz u mnie jednego dominującego stylu. Jest tu pop, rock, electronica, reggae, soul, grunge, smooth jazz, etc. .

    Program „Warto Posłuchać”, to miejsce, gdzie również i przedstawiciele polskiej sceny muzycznej często podpisują listę obecności.

    Moje audycje mają na celu zwrócenie uwagi szerokiemu odbiorcy i temu w pracy, i temu w domu na nowe nagrania i na nowych artystów. Na to, co warto mieć w swojej płytotece i na to, co na dniach może stać się niekwestionowanym przebojem. Ciągle jesteśmy zabiegani, często brakuje nam chwili wytchnienia, dlatego też i nie zwracamy uwagi na otaczające nas dźwięki.
    Ja zrobię to za Was. Po to tu jestem. Nie naśladuję nikogo, dlatego też wierzę, że moich audycji po prostu słucha się lepiej.

    Do programu „Warto Posłuchać” często zapraszam ciekawych muzycznych gości. Chcę, aby opowiedzieli Wam o swoich zawodowych dokonaniach, a także o tym, co aktualnie u nich słychać. Także poza studiem nagrań i sceną. A- wierzcie mi- często bywa u nich ciekawie.
    Równie często spotykam też ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą. Organizacja kulturalnych przedsięwzięć, literatura, samorodne talenty oraz zarządzanie tym niezwykle barwnym rynkiem również znajduje się w kręgu moich zainteresowań, ponieważ zależy mi na tym, by było ciekawie i dokładam wszelkich starań, żeby w moich audycjach po prostu „się działo”.
    A zatem do usłyszenia…

    POP Radio 92,8 FM www.popradio.pl

    Niedziela godz. 20:10 – 22:00

    Radio Płońsk 93,6 FM

    Niedziela godz. 19:00 – 21:00

    Wasze Radio FM 89,0 / 97,2 / 99.7 / 105,8

    Niedziela godz.18:00 – 19:00

     

    Zapraszam bardzo serdecznie

    Arkadiusz Kałucki

    Program muzyczny w pełni autorski może być także w twojej stacji radiowej. Profesjonalnie, rzetelnie, przebojowo, z pomysłem. Na konkretne propozycje czekam pod adresem mailowym: wartoposluchac@gmail.com

  • Najnowsze wpisy

  • Kategorie

  • Social

  • Archiwum